sadhguru-profileŞu ana kadar yoga ile ilgili birçok tanımlama duydum, okudum. Beni son zamanlarda etkileyen en güzel tanımlamalardan birini Sadhguru Jaggi Vasudev yaptı;

Yoga hayattır, hayat yogadır.

Günümüzün dünyaca tanınan ruhsal liderlerinden olan Sadhguru,  2006 yılından bu yana Dünya Ekonomik Forumu’na konuşmacı olarak katılmakta.. Daha çok bilimsel temelli, nefes ağırlıklı olan Isha Yoga adında geliştirdiği yoga tekniklerini Hindistan’da Isha Yoga Merkezi’nde katılımcılarla paylaşıyor. Sadhguru ile özel bir meditasyon çalışmasında tanıştım ve tekniklerinden birkaçını deneyimledim. Çalışma sonrasında kendisine sizler için birkaç soru sordum;

Özellikle iş hayatı çok yoğun olan insanlar yoga ve benzeri faaliyetlere zaman ayıramamaktan şikayet ediyorlar. Zihnimizi bunun için nasıl organize edebiliriz?
Bir kişi 24 saat boyunca zihnine ne yaptığına bir bakarsa görür ki; zamanının yüzde 90’nında ne yaptığını bilmiyor. Örneğin siz bugün yaptığınız her şeyi zihninizde tutabiliyor musunuz? Düşündüklerinizin hepsi aklınızda mı? Zor mu sizce? Zor değil imkansız. Böyle bir şeyi zihninizde tutamazsınız. Sadece yüzde 1-2’si bilinçlidir. Diğerleri bilinçsizce yapılmışlardır. Ve böylesine bilinçsizce ve odaklanmadan eminim ki işinizi de doğru yapmıyorsunuz.
İşte size bir örnek; Amerikanın çok zengin adamlarından biri çok kısa bir zamanda çok fazla para kazandı. Amerikan hükümeti yasalara aykırı bir şeyler yaptığını düşünmeye başladı ve kendisiyle görüşmeler yaptılar, evini aradılar ama hiç birşey bulamadılar. Ve bu parayı bu kadar kısa zamanda nasıl kazandığını sordular.  Adam yanıt olarak şöyle dedi; “Zihnimi 5 dakika aynı şeye odaklı tutabiliyorum.” Siz yapabilir misiniz? Hepsi denedi yapamadı. Sadece 5 dakika bilinçli olarak herhangi bir şeye odaklanın.
İnsan zihni çok büyük bir kabiliyettir. Mucizevi şeyler yapabilirsiniz. Zaman hiç sorun değildir. Zihninizin büyük bir kısmı bilinçsizce çalışıyor. Yaptıklarınızın çoğunu nedenini bilmeden yapıyorsunuz. Zihninizi sizden yüzde yüz komutlar alabilecek bir seviyeye getirebilirseniz, göreceksiniz ki zihin mucize bir enstrümandır. Ve her şeye yetecek zamanınız vardır. Fakat şimdi olduğu gibi buna yani zihninize yatırım yapmazsanız olmaz. Sadece neysek onu yapabiliriz. Bunu anlamamız gerek. Daha iyisini yapmak istiyorsanız bu sizin isteğinizle olacak bir şey değildir. Ancak sizin yeteneklerinizle olabilir.

Ruhsal olabilmek için ille de her şeyi bırakıp dağa mı kaçmamız gerekiyor? Günlük hayatımıza devam ederken bir yandan da ruhsallığı yakalayamaz mıyız?
İnsanlar her zaman ruhsallığı, ille de bir kiliseye gitmek, ibadet etmek ya da dağa çıkıp meditasyon yapmak olarak görüyorlar. Çoğu insan yaşamı sürdürmenin çarelerini arıyor. Ama sadece zihnini ve vücudunu doğru kullanmayı bilenler yaşamlarını sürdürebilecekler. Ruhsal süreç, yukarı bakmak, aşağı bakmak ya da etrafa bakmak değildir. İçeriye bakmaktır. Bunu her yerde yapabilirsiniz. Kimsenin iznini almanız gerekmiyor. Herhangi bir özel düzenleme gerekmiyor, dağa çıkmaya da gerek yok. Bunu çalışırken de yapabilirisiniz.

2012 hakkında çok şey söylenmekte ve yazılmakta. Bu tarihle birlikte neler değişecek?
2012 sadece bir rakam. Evren de bilmiyor bu tarihte ne olacağını. Bu bizim anlamlar yüklediğimiz bir tarih sadece. Bu sadece bir oyun. Madem 2012 de dünyanın sonu geleceğine inanıyorsunuz o halde neden paranızın hepsini bana vermiyorsunuz? Görünüyor ki artık hiçbir şeye ihtiyacınız olmayacak. Hayatınızda yeterince mutluluk, heyecan olmadığından sizler de böyle oyunlar uyduruyorsunuz, çünkü bunu seviyorsunuz.

Bilim ve ruhsallık nasıl bütünlük içinde olabilir?
Bütünlük içinde olamaz çünkü birbirinin aynısıdır. Bilim doğanın var oluşudur. Ruhsallık da aynı anlama gelir. Ruhsal biriyim dediğiniz anda, kendinizi araştıran biri olarak yansıtırsınız. Neyi araştırırsınız? Doğal varoluşunuzu. Bilim bunu dışarıda arar, ruhsallık ise içeride arar. Her kim iseniz ona göre her şeyi görüyorsunuz. Örneğin bir köpek olsanız başka, aslan olsanız başka şekilde bakıyorsunuz bana.

Yoga için “ruhsal dünyadaki en bilimsel method” diyebilir miyiz?
Yoga kelimesi birlik anlamına geliyor. Birlik ne demek? Bütün evren tek bir enerjidir ve kendini milyonlarca farklı şekilde gösterir. Bu kanıtlanmış bir durumdur. Yıllardır dinler tanrının her yerde olduğu konusunda bağırdılar. Aynı gerçekliği siz farklı şekillerde söylüyorsunuz. Tanrı her yerde ise o zaman tanrı da bir enerjidir. 
Yaşamın her formunu yoga olarak kullanabilirsiniz. Oturuşunuz, konuşmanız, nefes almanız hepsi transforme edilebilir. Yoga sadece bir egzersiz değildir. Dünyada yoga içermeyen hiçbir şey yoktur. Biz yoga ile sadece şartları değiştiriyoruz, hayatınızın içeriğini değiştirmiyoruz.
Hayat herkes için aynı değildir. Hayatı bir serbestlik süreci olarak kullanırsanız bu yogadır ama hayatı engellerden oluşan bir süreç olarak kullanırsanız bu yoga değildir. Hayat yogadır, yoga hayattır.

Not: Bu röportaj ilk olarak burada yayınlanıyor.Toplam : 12 Yorum var

  Zeynep Ağustos 17th, 2009 at 10:35 am

  Merhaba,

  bu yaziyi paylastiginiz icin cok tesekkürler.
  Son cümle herseyin özeti degil mi? Cok güzel…

  Sevgiler

  Zeynep

  brajeshwari Ağustos 18th, 2009 at 12:32 am

  yoga hayata benzer gercekten.. Her hareketin içinde hem açılma, hem daralma, hem esneme var olduğu gibi, merkezimizde dengede kalarak mutlu olmanın yolunu arariz.Ne acıdır odaklandığımız, ne de esneme…İçe bakarız..

  çok güzel bir yazıydı canım..

  Özgür Turan Ağustos 19th, 2009 at 11:16 am

  Zeynep merhaba,
  evet herşeyi özetliyor son cümle. Paylaştıkça çoğalıyor, asıl ben teşekkür ederim. Sevgiyle…

  Özgür Turan Ağustos 19th, 2009 at 11:18 am

  Brajeshwari, değerli katkın için teşekkürler canım.

  serhat efe Nisan 9th, 2015 at 1:39 am

  bana yardımcı olabilirmisniz ? osho, j.krıhnamurti ve eckhart tolle gibi mistiklerin kitaplarını okudum şimdi ise sadhguruyu duydum sadhguruyla tanışıp öğrencisi olmak istiyorum ruhsal gerçeğimi arayan bir arayışcıyım

  serhat efe Nisan 9th, 2015 at 1:40 am

  merhab osho, j.krıhnamurti ve eckhart tolle gibi mistiklerin kitaplarını okudum şimdi ise sadhguruyu duydum sadhguruyla tanışıp öğrencisi olmak istiyorum ruhsal gerçeğimi arayan bir arayışcıyım bana yardımcı olabilirmisiniz

  serha Nisan 9th, 2015 at 1:40 am

  bana yardımcı olabilirmisiniz

  serhat Nisan 9th, 2015 at 1:42 am

  osho ,krıshnamurti eckhart tolle gibi mistiklerin kitaplarını okudum kendi gerçeğimi arıyorum sadhguruyu duydum bir kaç türkçe videosunu okudum sadhguruyla tanışmak ve öğrencisi olmak istiyorum lütfen bana yardımcı olumursunuz

  serhat Nisan 9th, 2015 at 5:22 am

  merhaba bana yardımcı olabilirmisiniz,

  Özgür Turan Mayıs 18th, 2015 at 5:10 am

  Merhaba Serhat Bey, nasıl yardım edebilirim size? Detaylı yazarsanız sevinirim.
  Özgür

  serhat Kasım 24th, 2015 at 7:17 am

  sadhguruya nasıl ulaşabilirim onunla tanışmak ve öğrencisi olmak istiyorum

  Özgür Turan Şubat 5th, 2016 at 7:36 am

  Merhaba, Sadhguruya internet sitesinden mesaj atabilirsiniz. Size mutlaka yanıt verirler diye düşünüyorum. Sevgilerimle.

Yorumunuz: