“Rastlantıların bilimselliğine inanırım. Yitik Ülke benim kurduğum en büyük hayallerden biriydi ve bugün bir yayınevine dönüşüp kitaplar yayımlamak, dünyaya “biz de varız” diyebilmek cidden hoş bir duygu… 90′lar pek çok şeyi aldı benden ve pek çok şeyi de hediye etti… Yaşadığım herşeyden bir ders çıkarttım. Kitaplar ve gelişkin hayal gücüm olmasa, bugün ben de olmazdım diyebilirim. Düşlerimiz yoksa yaşamamızın ne anlamı var ki?”

Yukarıdaki satırlar Yitik Ülke Yayınları’nın “90′lar Kitabı”ndan Kadir Aydemir’in hikayesinden bir alıntı. Kadir ile ilk defa geçtiğimiz kış aylarında görüşmüştük benim kitapla ilgili olarak. Kadir buluşmaya elinde birkaç kitapla geldi, bunlardan biri de “90′lar Kitabı”ydı. Ben o gün kitaplara, edebiyata tutkun, hayallerinin peşinden giden biri ile tanıştım. Eve geldiğimde Kadir’in verdiği kitapları inceledim. “90′lar Kitabı”nın ilk hikayesindeki Kadir’in yukarıdaki satırları beni çok etkiledi. 111 yazarın bir araya gelip 90′larda yaşadıklarını, hayallerini, kayıplarını, 80′lerden bugüne yaşadıkları değişimi anlattıkları, her sayfasında kendinizi bulduğunuz bu kitap Yitik Ülke’nin en değerli projelerinden biri.

Bir de sevgili editörüm Zerrin var tabii, beni ben olarak tanıyabilen, kitapla ilgili olarak verdiği bütün önerilerde bana artı değer katan, ağzından çıkan her kelimeye dikkat kesildiğim, hiçbir ayrıntıyı atlamayan bir diğer edebiyat insanı… Zerrin ile kısa sürede çok şey paylaştık. Herşeyden önemlisi Zerrin beni bütün çıplaklığımla görebildi. Böylesine işinin ehli bir editörle çalışmak büyük keyifti benim için. Çok şanslıymışım. Yitik Ülke, içindeki insanlarıyla birlikte ben de çok özel bir yere sahip oldu.

Ve bu cumartesi buluştuğumuzda Kadir yine kitaplarla geldi, her zaman olduğu gibi sırt çantası yüklü. Bu defa çantadan benim kitabım çıktı. İlk defa dokundum, kokladım kitabımı. Ağlamakla gülmek arası bir hisle ilk sayfasına tarih, saat ve birkaç cümle karaladım. Tarifi zor bir duygu. Fakat şu bir gerçek var ki, her kitabın bir kaderi var. Benimki de yolunu Yitik Ülke ile buldu. Dilerim ki okuyacak olanların kalplerine sevgi ve umut eksin. Hadi az kaldı, çok yakında raflarda.

yitik ulkeToplam : 15 Yorum var

  Nazlı Ayça Özkarahan Ekim 6th, 2013 at 10:43 pm

  Özgürcümmm hayırlı uğurlu olsun :)
  daha nice başarılarını görelim. Ve tabiii arkadaşım bunu ıslatalıp ( koşullarımız doğrultusunda kahve ile olacak ama olsun)

  Evo Ekim 6th, 2013 at 10:46 pm

  Canım benim,

  Öyle güzel bir şey ki bu, sevincine, heyecanına ortağım.. İnşallah dediğin gibi hepimize çok iyi gelsin. -bana şimdiden geldi:)-

  Yolunuz açık olsun. Sabırsızlıkla bekliyorum.

  Kucaklıyorum sımsıkı.

  E.

  nurdan Ekim 6th, 2013 at 11:19 pm

  Özgürcüm böyle bir adım attığın için kutluyorum seni. Hayırlı, uğurlu olsun, okuru bol olsun. Çok sevindim, çok :)

  Özgür Turan Ekim 7th, 2013 at 10:53 pm

  Sevgili Nurdan Hanım,
  çok teşekkür ediyorum. Sizi de tebrik ediyorum aldım güzel haberlerinizi. Çok sevindim. Öpüyorum.

  Özgür Turan Ekim 7th, 2013 at 10:54 pm

  Evrimciğim,
  çok teşekkürler canım desteğin için, güzel mesajların için. Öpüyorum.

  Özgür Turan Ekim 7th, 2013 at 10:57 pm

  Ayçacığım, çok sağol tatlım. Kahveyi içmeyi becerebilirsek süperiz diyorum:) Beyoğlunda şarap içtiğimiz günlerimize dönsek diyorum, anladın sen. Öpüyorum.

  Dilek Arus Ekim 8th, 2013 at 12:34 am

  Özgürcüğüm, tebrik ederim, ne güzel böyle bir çalışmaya imza atman. Alıp okumak için sabırsızlanıyorum. Beliz’den sonra senin kitabını okumak çok mutluluk verici inan ki. Yazmanın devamı gelmesi dileklerimle, sevgiler.

  Ayça Ekim 8th, 2013 at 5:03 am

  Ahhh Özgür evettttt
  :)))

  Özgür Turan Ekim 8th, 2013 at 7:35 am

  Sevgili Dilek, asıl seni burada görmek ne güzel. Çok teşekkür ederim yorumun için. Beliz dönsün de toplaşalım yine rakı balıkta. Öpüyorum.

  Saime ipekci Ekim 8th, 2013 at 9:26 am

  Ozgurcugum, seni cok cok kutluyorum. Kitabini okumak icin de sabirsizlaniyorum. Yolun acik, kitaplarin bol olsun-:))
  Sevgiler
  Saime

  Güneş Kazdağlı Ekim 9th, 2013 at 12:03 am

  Özgürcüğüm, çok sevindim, tebrik ediyorum…Bunu bayram sonrası en kısa zamanda kutluyalım…sevgiler…

  Brajeshwari.dd Ekim 9th, 2013 at 3:32 am

  Canım, bunu yeni öğrendim… Harika bir haber… Kutluyorum seni… Kitapların, okuyanların bol olsun:)

  Özgür Turan Ekim 9th, 2013 at 7:26 am

  Sevgili SAime, çok teşekkürler. Öperim

  Özgür Turan Ekim 9th, 2013 at 7:27 am

  Sevgili Güneş, evet kutlayalım özledim de zaten. öperim.

  Özgür Turan Ekim 9th, 2013 at 7:30 am

  Canım çok teşekkür ederim. Obi’yi de seni de öperim.

Yorumunuz: