Doğa geçenlerde okuldan geldi, servisten indi ve asansörde şöyle dedi; “Çok seksiydik biz bugün”. Öyle bir aceleyle söyledi ki bunu adeta heyecanlıydı öğrendiği bu yeni kelimeyi bana söylemek için. Belli ki değişik birşey olduğunun farkında ama tam olarak ne olduğunu da anlayabilmiş değil. Bir yandan kikirdiyor.

İrkildim. Evet o an tüylerim ürperdi. Henüz Mayıs ayında 6 yaşında olacak minicik kızım bana seksi olduğunu söylüyor. Bir yandan da soğukkanlılığımı koruyabilmek adına suratımda mimik yapmamaya çalışarak ilk olarak “yeni bir kelime öğrenmişsin sanırım” diyebildim. Beni tanıyanlar bilir mimiklerim çok nettir yani kızgınsam o an kızgın değilmişim gibi yapamam ya da bir şeye canım sıkkınsa mutlu rolü yapamam. Neysem oyumdur. Yani yüzüme olduğu gibi yansır içimdeki hislerim. Ama bu defa gerçekten zorladım kendimi şaşkın görünmemek için. Neyse ki çabuk toparladım ve gayet tepkisiz bir şekilde aldım karşıma anlattım. Bu kelimenin yetişkinler için olduğunu, kendi ve yaşıtları için ancak süslü denilebileceğini söyledim. O da bu kelimeyi bir arkadaşından duyduğunu aslında kendi kullandığı süslü kelimesi ile aynı olduğunu sandığını söyledi. Tekrar tekrar anlattım ta ki anladığından emin olana kadar.

Ertesi gün içim rahat etmedi okulu aradım. Sınıf içinde kızlar arasında bu şekil diyaloglar geçtiğinden bahsettim. Aldığım yanıt bu durumun çok normal olduğu, çocuğun bunu heryerden duyabileceğiydi. Bir de uyarıldım “aman sakın çok tepki vermeyin ters teper” diye. Çok tepki vermek yapabileceğim en son şeydi evet. Hatta “aaaa” şeklinde bir şaşkınlık ifadesi bile çok çekici ve kullanılabilir kılabilirdi o kelimeyi.

Fakat ben halen bu durumun çok normal olduğunu düşünemiyorum ne yazık ki. 5,5-6 yaşlarında bir kız çocuğu seksi kelimesini nereden duyar söyleyin bana. İki seçenek geliyor aklıma; tv ya da yetişkinler arasındaki diyaloglar. Fakat bizler ebeveynler olarak ciddi anlamda sorumluyuz ve olmalıyız bu 2 şeçenekte de. Yani eğer çocuğumuza yetişkin programları ya da yaşına uygun olmayan çizgi filmler izletiyorsak, onun yanında anlamlandıramayacağı sohbetler ediyorsak lütfen tekrar düşünelim. Çok şeyi yanlış yapıyoruz bugünlerde bence, çocuklarımızı çocuk gibi büyütmüyoruz. Minik kadınlar, şiddet dolu minik adamlar görüyorum ben etrafımda. Çocukça ağlayanlar ya ceza ya da ödülle bir şekilde zorla susturuluyor. Her biri kapaktan fırlamış gibi giyinen, eteği kirlenmesin, saçı bozulmasın diye oyun oynamayan kız çocukları, restoranlarda ipad ile hipnotize olmuş hiç konuşmayan oğlan çocukları görüyorum.

Halen anlayamadınız mı şu an yaşadığınız her ne varsa çoğu çocukluğunuza dair kayıtlarınızdan gelenler sonucu oluyor. Neden bu kadar hafife alıyorsunuz bir çocuk büyütmeyi?

Normal diyip geçemiyorum işte… normal mi sizce?Toplam : 8 Yorum var

  nurgül sayhan Nisan 3rd, 2012 at 11:59 pm

  Özgürcüm,

  “Halen anlayamadınız mı şu an yaşadığınız her ne varsa çoğu çocukluğunuza dair kayıtlarınızdan gelenler sonucu oluyor.” bu kesinlikle çok doğru. bu olayın önemini çok iyi açıklamış. kesinlikle haklısın. bu kreş ya da okul görevlileri herkese aynı şeyi söylüyor galiba. geçenlerde başka bir konuda ben de benzer bir cevap aldım.herkes dikkat etmeyince başka çocuklardan öğreniyorlar işte. toplum olarak nereye gidiyoruz bilemiyorum.

  ismail can benian Nisan 4th, 2012 at 1:19 am

  Normal bulmaman normal Özgür.

  Evo Nisan 4th, 2012 at 4:52 am

  Canım,

  Yüzünü ve almış olabileceği ifadeyi görmüş kadar oldum desem..!! :) Gerçektende yansıtırsın çünkü yüzüne o anda eminim öyle olmuştur. :))

  Valla sana ne kadar hak verdiğimi, katıldığımı, görüşlerini onayladığımı anlayabilmen için şu kadarını söyleyeyim, tweetlerime bakarken, Özgürcüm yeni yazı yayınlamış hmmm Seksi mi Süslü mü, ilginç kesin 40’a yaklaşan bizlere önerileri olacak yahut gözlemleri dedim ama en ufak altından Doğa çıkacağı gelmedi aklıma!

  Her şeyi duyup da kullanmamayı, doğru kullanmayı bilmektir makbul olan bence.. Ben Naz’a salak, manyak, şapşal için hep öyle diyorum mesela.. Tabii aynı şeylerden bahsetmiyoruz ama basite indirgersek diyorum.. Uygunsuz sözcük mü evet, kullanmaman mı gerekiyor evet ama duymuşsun bi kere olabilir, KULLANMA! ;)))

  Öperim sizi..

  ps: an itibarıyla ne süslü ne seksi olamayan ben! 😉

  Özgür Turan Nisan 5th, 2012 at 3:29 am

  Nurgülcüm, aslında okullar da haklı kendi açılarından. yani okul istediği kadar versin bilgiyi yine de bütün iş ailede bitiyor.

  Özgür Turan Nisan 5th, 2012 at 3:29 am

  Normal o zaman İsmail:)

  Özgür Turan Nisan 5th, 2012 at 3:30 am

  Evrimcim, gördün dimi yüzümü:) öperim canım ve hiç sanmam sen yine bir süslülük, seksilik yapmışsındır bir şekil:)

  tanya Nisan 5th, 2012 at 4:25 am

  Okulların takındığı bu rahat tavır beni ürkütüyor, korkuyorum çocuğumu okula göndermekten, öğreneceği bir sürü gereksiz/erken şeyden.

  Süslü Doğayı da öp benim için.

  Özgür Turan Nisan 5th, 2012 at 10:38 pm

  Tanyacım, malesef evet çok erken öğreniyorlar pek çok şeyi. Ama ailenin duruşu neyse çocuk da o oluyor, en önemlisi çaktırmadan sıkı takip ve disiplin bu cücelere. Bu da yorucu tabii ama durum budur. Sen de dansçıyı sıkıştır ve ye lütfen benim için.

Yorumunuz: