Şimdi size çok etkileyici bir pazarlama öyküsü anlatacağım. Yaklaşık 3 hafta önce glutensiz diyete başladıktan hemen sonra nerede ne bulabilirim şeklinde ürün araştırmasına girdim. Malum hemen hemen herşeyin içinde var buğday proteini denen gluten. İlk aşamada diyetimi planlama sürecinde haftanın belli günlerinde ekmek aldığım Backhaus Caddebostan’a uğradım. Sipariş üzerine glutensiz ekmek yaptıklarını duyunca çocuklar gibi sevindim ve gerçekten de ilk denemede gördüm ki glutensiz ekmekleri de diğer ekmekleri gibi oldukça lezzetli. Genellikle ekmeğimizi evde yapıyoruz ama ailecek Backhaus’un bazı ekmeklerini çok sevdiğimizde haftanın belli günleri oradan alırdık. Evet alırdık çünkü artık almıyoruz.

Glutensiz ekmeğin tadını çok sevdiğimden benim gibi buğday proteini yiyemeyen birkaç arkadaşıma tavsiye ettim Backhaus’u. Her biri ayrı sevindi. Ekmeğin boyutu da, lezzeti de yerinde, üstelik kızartınca nefis oluyor. Fiyatının 15 lira olması ilk başta biraz şaşkınlık yaratsa da uzunca süre idare edecek kadar büyük bir ekmek. Fakat ne oldu bilin bakalım? Bu sevincim kursağımda kaldı çünkü ekmeğin fiyatı birden 20 lira oldu 1 hafta içerisinde. Ben duyduğumda şok oldum ve bir daha Backhaus’a gitmedim o günden beri. Ekmeğimi artık tamamen evde yapıyorum. Nasıl bir mantıktır 1 hafta içerisinde talep görüyor diye bir ekmeğe 5 lira zam yapmak. Kaldı ki ekmeğin üzerinde glutensizdir ibaresi etiketi bile yok. Biz Backhaus’un tecrübesine güvenip alıp yiyorduk ama demek hata etmişiz. Neymiş efendim malzemesi yurtdışından geliyormuş. Beklerdim ki, ekmeğe olan bu talebi fark ettiklerinde ekmek alanlara minik glutensiz kurabiyeler, kekler sunsalar, inanın o kadar çok isteklisi vardı ki, çünkü bu alanda ürün kısıtlaması olduğundan insanlar alternatif bulamıyor. Ama onlar direkt müşteriyi kaçırmak için esaslı bir zam yapmayı tercih ettiler. Başardılar da tebrik ediyorum, kendileriyle ilişkim bitmiştir. Umarım hatalarını anlar, düzeltme yoluna giderler. Çünkü bu zihniyetle daha çok müşteri kaybederler.Toplam : 2 Yorum var

  Sema Güler Mart 19th, 2013 at 11:20 am

  Özgür hanım glutensiz ekmeğinizi nasıl yapıyorsunuz teşekkür ederim

  Özgür Turan Mart 21st, 2013 at 4:48 am

  SEma Hanım merhaba,
  benim tarifim şöyle; 450 ml. ılık su (birazı süt olabilir ama ben koymuyorum), 1 çay kaşığı şeker (ben esmer şeker koyuyorum), 500 gr. sinangil glutensiz un, 1 tatlı kaşığı tuz, 1,5 tatlı kaşığı kuru maya, 1 yemek kaşığı sıvıyağ (ben sızma zeytinyağ koyuyorum).
  Ekmek makinasında glutenfree programında pişiriyorum. Ama bu tarif fırında da yapılabiliyor. “Glutensiz Tarifler – Hayriye Vural” kitabından yapıyorum tavsiye ederim nefis tarifler var.
  Sevgiler.

Yorumunuz: