Sizlere kısaca nefes kontrolü anlamına gelen pranayamadan bahsetmek istiyorum. Prana, yaşam enerjisi anlamına gelir. Ayama ise, denetim altına almak, kontrol etmek, düzenlemek demektir. Pranayama uygulaması ile Prana’nın içeri alınması, tüm varlığın bunu özümsemesini sağlar. Özellikle de heyecanlı, endişeli ve strese bağlı sıkıntıların bulunduğu anlarda tam bir kurtarıcıdır. Pranayama’nın hayatımızın normal bir parçası olmasına özen göstermeli ve onun paha biçilmez faydalarından tüm nefes alış-verişlerimizden yararlanmalıyız.
Kişinin sağlıklı ve güçlü bir zihne, yoğunlaşmış bir düşünce yapısına sahip olması için Pranayama sistemi ile doğru nefes alıp-vermesi gerekir.
Pranayama’nın hazırlık aşamasında, uygulamanın özellikle ilk dönemlerinde rahat ve sıkmayan giysiler giyilmesi tavsiye edilir, aç veya tok olmamak gerekir. Bu şekilde nefes alıp-vermek kolay olacaktır.
Pranayama bilimine, ki doğru nefes alma tekniklerini öğreten bu geniş sistem başlı başına bir bilimdir, aynı zamanda Swarodaya Yoga denir. Vücudumuzda Nadi denilen psişik enerji kanalları vardır, Nadi’ler 3 ana kanala ayrılır; İda, Pingala ve Sushumna.
İda, sol burun deliği, ay enerjileri ve dişil yanımızın temsilcisidir. Gezegenlerle de bağlantısı vardır; Ay, Jüpiter, Venüs, Merkür. Günlerle de bağlantılıdır: Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma. Hayati gücü temsil eder; başımızda ise sağ kutba karşılıktır, yani hislerin yönetildiği yan.
Pingala, sağ burun deliğini ve Güneş, Mars, Satürn’ü temsil eder. Günleri ise, pazar, salı, cumartesidir. Pingala, akıl gücünü temsil eder, başımızın da sol yanına karşılıktır yani mantığın yönetildiği yan.


Ana kanalımız ise Sushumna’dır, omurgamızın ortasından geçer. İda ve Pingala, Sushumna’nın sağından ve solundan kıvrılarak geçer. Ortalarda Chakra’lar yerleşmiştir.
Bu üç kanala bağlı olan 72 bin, toplamda ise 380 bin kanal vardır. Bu kanallar, vücudun dışında örümcek ağı gibidir.
Pranayama’yı bilinçli olarak kontrol altına aldığımızda (uygulayacağımız çalışmalarla) güçlü yaşam enerjimize kavuşuruz ki, bu hayata dört elle sarılmaktır, yenilenme ve iç-dış gençleşmeyi yakalarız.
Doğru şekilde uygulanan nefes tekniği zihnimize şu faydaları sağlar;
-Konsantrasyon düzelir, düşünceler berraklık gelir.
-Karmaşık durumlarda, strese düşmeden çözüm bulma.
-Mükemmel duygusal kontrol ve dengelilik hali

Fotolar buradan.Toplam : 3 Yorum var

  sedef Temmuz 1st, 2010 at 7:00 am

  Ellerine sağlık Mihri Hocam! Pek güzel yazmışsın. Pranayama teknikleri benim için fener gibi. En karanlık anlarda iki nefesle aydınlığa, sükunete dönüşü tecrübeyle sabit başarabilirsiniz. Yeter ki doğru nefes alıp verin…
  Her aldığımız nefesin bize sağlık için bir anahtar, mutluluk için bir kolaylaştırıcı olduğunu hatırlarsak, hayat bambaşka oluyor :)
  Teşekkürler….
  Sedef

  Pratik Anne Temmuz 4th, 2010 at 5:57 pm

  Mudahale etmek ne kadar dogru bilmiyorum ama ben breathe right diye burun kanallarini acan bir bant kullaniyorum arada. Boylece daha derin ve dolu dolu nefes aldigini hissedebiliyorum. Bu arada burun kanallari gun (ve gece) boyu da satte bir gorev degistiriyorlar.

  mihri Temmuz 4th, 2010 at 11:00 pm

  Doğrudur, ben de arada kullanıyorum onlardan.Memnunum.ama ona da alıştırmak istemiyorum, hemen herşeye alışkanlık yapıyoruz.Doğal döngüsüne bırakmak benim tercihim.Evet saat başı değişiyor, çocuklarda 2 saatte bir değişiyor.Ama istatistik bilgidir, dolayısıyla, hep takip etmekte fayda var, neti tavsiye edebilirim.

Yorumunuz: