KIRMIZI : Kan dolaşımını uyarır, uyandırır. Isıtır-rahatlatır. Aşırıya kaçıldığında, agresif yapar. Kök chakra Muladhara’nın rengidir.
TURUNCU : Bu renk havayı yükseltir, hafiflik sağlar. Cinselliği uyarır. Fazlası yüzeyselleştirir.Swadhistana’nın rengidir.
SARI : Sindirimi uyarır. Zihinsel olarak dinçleştirir. Yaşamı aydın ve parlak bir ışıkta gösterir. Rahatsız edici de olabilir. Göbek Chakra’sı Manipura’nın rengidir.
YEŞİL : Genel olarak sakinleştirir, her alanı yeniler ve yeni bir şeylere başlama şevki uyandırır. Göğüs Chakra’sı Anahata’nın rengidir.
MAVİ : Sakinleştirir, bu sükunet daha derinlere ulaşmaktır ve sığınma hissi verir. Mavi insanda, korunmuşluk hissinide uyandırır. Bu rengin içinde kavranamaz olana dair sessiz bir özlem vardır. Boğaz Chakra’sı Vishudda’nın rengidir.
MOR : Dönüşümün rengidir. Aynı zamanda değişimin ve spiritüelliğin. Taç Shasrara’nın rengidir.
KAHVERENGİ: Sağlamlığın ve dünyaya bağlılığın rengidir. Fazlası atalete yol açar.
BEYAZ (SEDEF) : Diğer tüm renk tayflarını içinde barındıran bir renktir.
SİYAH : Korunmanın rengidir, güç toplamanın, geriye çekilmenin ve boşluğun, bu boşluk dolgunluğu içinde taşımaktadır. Gerekenden fazlası, organizmayı güçsüzleştirir, hüzünlendirir. Kötümserliği besleyebilir.Toplam : 2 Yorum var

  Nazlı Ayça Özkarahan Ağustos 16th, 2010 at 6:05 am

  Mihri Hoca(m) merhaba, (buradaki ‘m’ eki sonbaharda tam anlamıyla realite kazacak diye umuyorum)

  Bu renklerin bazılarına daha düşkün olmamızın bir chakralarla bağlantıları açısından bir anlamı var mıdır?
  Mesela ben zaman zaman tamamen yeşillere bürünürken gün gelir evdeki eşyalara kadar herşeyi mavi yapmak isterim.
  Sevgiler,
  Ayça

  mihri temel Ağustos 18th, 2010 at 10:51 am

  Doğrudur Ayça’cığım, bedenimiz, renkler, sesler, kokular, bizimle konuşuyor aslında.Market alış-verişlerindeki renklere de dikkat et bakalım.Yediğimiz içtiğimiz çok mühim.Sonbaharda bekliyoruz.Kucaklıyorum.

Yorumunuz: