Dün eski bir dostumla görüştüm. Yakın bir aile dostları kansere yakalanmış. Hem de bütün vücuduna yayılmış, en son safhasındaymış. Sordu bana “napsak sence herhangi bir alternatif terapi işe yarar mı acaba?” diye.

Yarar mı gerçekten?

Bunu kimse bilemez.

Sadece hastalığı yaşayan kişi bilir çünkü o ne isterse o olur. O herhangi bir terapinin işe yarayacağına inanırsa, sonuç olumlu olabilir. Ama “artık bana hiçbirşeyin faydası olmaz” derse, sonuç olumsuz olabilir. Kararsız kalırsa, belirsizlikler başlar bu defa da.

Böyle bir süreçte binbir çeşit terapiye para yatırmaktansa, yüreğinin sesini dinleyip, içinden ne geliyorsa onu yapmak en rahatlatıcı yöntem olabilir. Sevdiğin insanlarla sevdiğin şeyi yapmak ya da istersen yalnızlığınla başbaşa kalmak. Tercih kişiye ait. Hastalık elverdiğince, koşullara göre minik mutluluklar yaratabilir insan.

Bunları söyledim arkadaşıma. Fakat günün devamında öyle bir gelişme oldu ki hayatımda, bu dediklerimi baştan aşağı düşündüren, “hele bir daha düşün” dedirten, afallatan cinsten.

Gördüm ki hayat hepimize herşeyi gösterebilir. Her koşul her an değişebilir. Bu değişime teslim olabiliyorsak, “an” da içimizdeki Tanrı ile kalabiliyorsak, akış mükemmel… “An” da herşey iyi ve güzel.

Ve bir defa daha anladım ki hayatta en en değerli şey SEN’sin.

Kendini güçlü, ayakta dimdik tutabilecek tek kişi de yine SEN’sin.

SEN istemeden içinde güneş doğmaz da, batmaz da…Toplam : 4 Yorum var

    keyf-iemel Eylül 17th, 2011 at 9:03 am

    Bunları dilimizle söylemek işin en kolay kısmı..
    Ama kalpten inanabilmek, bu keşmekeşin içinde çok zor olabiliyor…
    Elbetteki günü zehir de eden vezir de eden gene kendimiziz..
    Umarım herşeyin güzel olabileceğine tüm kalbimizle, beynimizle inanıp; dilimizle tasdik edebiliriz…
    Ve umarım her şey çok güzel olur…

    keyf-iemel Eylül 17th, 2011 at 9:05 am

    Bu arada başına gelen şey umarım aşabileceğin bir durumdur…
    Başarılar…

    Evrim Çetiner Eylül 20th, 2011 at 10:42 am

    Canım,
    Eskiden bu kadar çok duyar mıydık bilmiyorum ama ne çok işitir olduk. İşittikçe de alışılmıyor, adı kötü her şeyden önce..
    Çok güzel demişsin arkadaşına, biz de bitiyor, beynimizde. Kimyamızı düzeltmek de bozmak kadar kolay! :) Son demlerde söylenecek şeylerin sınırlılığı sinir bozucu gibi gözükse de, hepsinin aslında var bir derin anlamı..
    Şifa & huzur hiç birimizden ama en çok da ihtiyaç sahiplerinden eksik olmasın.. :)
    Öperim her zamanki gibi bolcana..

Yorumunuz: