İşte size hem enerji hem ilham verecek, bugünlerde gerek dünya gerek Türkiye’de izlediklerimiz, gördüklerimizin tam da ortasında biraz olsun gülümsetecek, umut ve cesaret verecek bir proje; 2Pamir

Serdar’ın çok sevgili dostu Erkin yıllardır gider gelir, ben onu bildim bileli hep yollardadır. Ama bu defa yolu hem çok uzun hem de anlamlı. Neyse lafı uzatmadan size projenin detaylarını anlatayım;

Tolga Başol, Erkin Yeşil ve Selcen Küçüküstel’den oluşan 2Pamir ekibi, Kırgız Türkleri’nin 30 yıl önce Afganistan’ın Pamir Dağlarından Van’a uzanan göçlerinin izini süreceği belgesel projesi için motosikletleriyle Haziran’da yola çıkıyor. Ekip, yolculuk boyunca iki Pamir halkının izini sürüp, yaşamlarını gözlemleyip, bu değişimi video ve fotoğraf yoluyla belgeleyecek.

30 yıl önce Afganistan’ın Pamir Bölgesi’nden Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir Köyü’ne göç eden Kırgız Türkleri’nin hikayesinden ilham alan bir belgesel film olan “2 Pamir”, Kırgız Türkleri’nin Orta Asya’nın Pamir Bölgesi’nden Türkiye’ye uzanan öyküsünden hareket ediyor. Yıllar boyu birçok kez göç etmek zorunda kalan Kırgız Türkleri’nin bir bölümünün son durağı, Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir Köyü olur. Anavatanlarından binlerce kilometre uzakta yaşamını sürdüren Ulupamir halkının akrabaları ise halen Pamir Bölgesi’nde yaşıyor.

Ekibin ilk durağı olacak Van Ulupamir Köyü’nde yapılan görüşmeler, Kırgız Türkleri’nin kültürüyle tanışmalarını ve köy halkından bilgi toplamalarını sağlayacak. Ardından yol, Orta Asya’nın zorlu coğrafyasına, Pamir Bölgesi’ne uzanacak. İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan ve Kırgızistan topraklarında kat edilen mesafaler onları Ulupamir halkının doğduğu topraklara götürecek. Bu keşif yolculuğunda Orta Asya halklarının yaşamına tanık olma fırsatını yakalayan ekip, Ulupamir Köyü halkı ve halen Pamir Bölgesi’nde yaşamını sürdüren akrabalarının izlerini arayacaklar.

Sevgili Erkin ve arkadaşlarını kutluyor, yolları açık olsun diyorum!

2Pamir facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumunuz: